Észak-Csepel új parkot kap
A ma még építési törmelékkel és gumiabroncsokkal szennyezett városrészen egy hatalmas, több mint három Városmajornyi területű zöld park jöhet létre.
Fürjes Balázs a következőket nyilatkozta Facebook oldalán:
"Az utóbbi évek egyik legnagyobb zöldfejlesztését tervezzük Észak-Csepelen. A barnamezős, ma még építési törmelékkel, ottfelejtett autókkal és gumiabroncsokkal szennyezett városrészen egy minden budapesti előtt nyitott, hatalmas, több mint három Városmajornyi (!) területű zöld park jöhet létre. [...]
Egy olyan speciális vizes élőhelyet szeretnénk itt megvalósítani, amely növényekkel átszőtt vízfelületként kanyarog majd észak-déli irányban a parkon végig. Amely otthont nyújt számtalan állatnak és növénynek, ezzel pedig izgalmasabbá és változatosabbá teszi a helyi élővilágot. [...]
Mire jó egy speciális vizes élőhely?
[...] Párologtatással javítja a városi klímát, nyaranta pedig csökkenti a rekkenő hőséget. Emellett természetes víztisztító rendszerként is működik. Mielőtt a felesleges csapadékot a Kis-Dunába engedi, természetes szűrőrétegként meg is tisztítja. Esztétikailag is szebb látványt nyújt, a természetközeliség érzését is erősíti.
A nyertes Realiscon Kft.-nek komplex feladata lesz: A speciális vizes élőhely teljes körű megtervezése, a víztisztító ökoszisztéma kialakításával és a tájépítészeti megjelenéssel együtt. A Csepeli közpark és a szomszédos vízgyűjtő területeken a csapadékvíz természetes elvezetésének kidolgozása.
Fontos, hogy a vizes élőhely az extrán száraz időszakokat is átvészelje! Meg kell tervezni, hogy szárazság esetén a szükséges vízpótlás honnan és hogyan történjen, és azt, hogy a nyári hőségben mekkora vízpótlás lesz szükséges.
Ha a tervek megvalósulnak, a Csepeli közparkkal egy, a józsefvárosi Orczy-kerthez hasonló, valódi természetközeli hely, hatalmas, lélegző zöldfelület jöhet létre Budapesten. Ahol a játszótér, a különböző sportpályák és kültéri fitneszpark mellett a természeté lehet a főszerep – nagy kiterjedésű tisztásokkal és pihenőterekkel, közösségi kerttel, fás ligetekkel és persze a speciális vizes élőhellyel."
Forrás: Fürjes Balázs Facebook oldala