A főváros népszerű részei: Lipótváros és a Rózsadomb
Korábban már bemutattuk a Palontanegyedet és a Corvin-negyedet, itt azonban nem állt meg a népszerű városrészek listája, terítéken Lipótváros és a Rózsadomb.
Lipótváros
Lipótváros a főváros V. kerületében helyezkedik el, ez a város közigazgatási központja, ugyanis itt található az Országház. Érdekesség, hogy az egyházi dokumentumokban Szentistvánvárosként hivatkoznak rá a bazilika után.
A városrész 1790-ben kapta a Lipótváros (Leopoldstadt) elnevezést II. Lipót magyar király után. Ezt követően a 18-19. század fordulóján számos területrendezési terv született, ennek a folyamatnak az 1838-as árvíz vetett véget, ekkor ugyanis a városrész szinte teljes mértékben víz alá került.
Az árvíz utáni időszakban, a 19. század a beépítésről szólt Lipótváros életében, ugyanis számos gyár települt a környékre, valamint az üres telkeket is beépítették, ez az időszak az I. világháborúig tartott.
A ma ismert Lipótváros kialakítására azonban csak a II. világháború után került sor, ezt megelőzően ugyanis Lipótváros lényegében önmagában alkotta az V. kerületet, a Belváros pedig maga volt a IV. kerület, az 1950-es években azonban a Belvárost és Lipótvárost összevonták, a IV. került megnevezést pedig Újpest kapta meg.
Lipótváros legismertebb látványossága kétségkívül az Országház, emellett azonban még számos híres épület foglal itt helyet:
- Tőzsdepalota (korábbi MTV székház)
- Magyar Nemzeti Bank
- Magyar Tudományos Akadémia
- Gresham-palota
- Szent István-bazilika
- Batthyány-örökmécses
- Vértanúk tere
A fentiek alapján nem csoda, ha valaki Lipótvárosban szeretné tölteni a mindennapjait, azzal azonban számolni kell, hogy itt az átlagos négyzetméterárak meghaladják az 1 millió forintot.
Rózsadomb
A Rózsadomb egyértelműen az ország legnívósabb, legnagyobb presztízzsel rendelkező városrésze, mely a II. kerületben található. Hivatalosan a Rózsadomb az a terület, melyet a Bimbó út, az Alsó Törökvész út, a Vérhalom utca, a Veronika utca és a Zivatar utca határol.
Nevét - a legendák szerint - onnan kapta, hogy a török hódoltság idején ezt a területet Gül Baba beültette a kedvenc rózsáival. A terület beépítése a 19-20. század fordulója környékén kezdődött meg, kezdetben azonban nem lakóingatlanokat, csupán hétvégi nyaralókat, villákat építetett az akkori elit.
A II. világháború után azonban az állam elkobozta ezeket az ingatlanokat, és azokba a pártkádereket költöztette, innen maradt meg a köznyelvben a mai napig a “Káderdülő” kifejezés.
A Rózsadomb rengeteg féle ingatlannal rendelkezik a századfordulós villáktól kezdve a zöldövezeti társasházakon és nagykövetségeken át egészen magánklinikákig. Emellett a színes látkép mellett itt található a
- Pál-völgyi-barlangrendszer,
- Szemlő-hegyi-barlang,
- és a Kapisztrán Szent János-templom.
Mint látható egy valami nem változott az idők során: a Rózsadomb az elit otthona. Ezt pedig az árak is mutatják, jelenleg 1-1,2 millió forint között mozognak a négyzetméterárak, a járvány megjelenése előtt azonban a családi házak esetén a közel 2 milliós ár is gyakori volt.
A cikksorozat 1. részét idekattintva találja.