5 + 1 alapelv színválasztás előtt állóknak
Mi alapján és hogyan válasszunk színeket, hogy harmonikus legyen az összhatás?
1, HANGULATTEREMTÉS
Elsőként azt kell kitalálnunk, milyen hangulatot szeretnénk a lakásban. A következő kérdés, hogy mennyit akarunk rá költeni, és csak ezután jön, hogy ezt milyen színekkel akarjuk elérni.
Élénk, vidám hangulatot szeretnénk, vagy sötét, meghittet? Legyen tekintettel a helyiségre, valamint a benapozottságra is. Az élénk színek jól mutatnak meleg, napos környezetben, ahol a beáradó fény mérsékeli az intenzitásukat. A borongósabb, északi oldalon viszont kevésbé.
2, SZÍNISMÉTLÉS FIX BERENDEZÉSI TÁRGYRÓL
Az is működhet, ha falszínnek a kedvenc festmény vagy szőnyeg jellemző színárnyalatát választják ki. Ha tetszik a festményen, akkor tetszeni fog a falon is.
Például egy étkezőbe kiakasztott absztrakt festmény sötétvörös árnyalata kellemes összhangban van az azonos színű étkezőszékekkel. Megjegyezzük, hogy ilyenkor a helyiség többi elemének semlegesnek kell lennie.
3, MIT SZÍNEZZÜNK?
Ha megvannak a preferált színek, akkor már csak azt kell eldönteni, hol lássuk viszont őket. Ez nagyban pénztárcafüggő. Miért? Azért mert ha engedünk a gyorsan változó, de trendi divathóbortok csábításának, akkor bizony sűrűn kényszerülünk változtatni a színösszeállításon is.
Idén az ultraibolya volt a trendi szín, jövőre a középkék (blueprint) lesz.
Egy tűzpiros kanapé eszméletlen jól tud kinézni, de ha egyszer ráuntunk, csak nagyon magas költségek árán tudjuk a színét átfordítani. Egy új ülőgarnitúra beszerzése vagy a régi újrakárpitoztatása bizony nem olcsó mulatság.
Olcsóbb és praktikusabb, ha olyan kiegészítőkön hozzuk be az éppen aktuális kedvenc színeinket, amiket könnyedén lecserélhetünk, pl. párnákon, függönyökön vagy a szőnyegen. Hiszen egy szoba hangulatának megadásához nem feltétlenül kell nagy beruházás, nem szükséges mindent lecserélni; bőven elég, ha néhány kiegészítőt beújítunk.
4, SZÍNVÁLASZTÁS HOSSZABB IDŐRE
Ugyanakkor a kevésbé markáns színekkel, a kevésbé látványos geometriai vagy absztrakt formákkal hosszabb ideig együtt tudunk élni akár a falon, akár a párnahuzaton, akár a szőnyegen köszönnek vissza.
Egyes színek nagyobb szabadságot engedélyeznek - kék -, mert több színnel is jól együttműködnek, míg mások kevésbé tűrnek meg más árnyalatot maguk mellett, ilyen a narancssárga.
5, SZÍNEK ÖSSZHATÁSA
Természetesen nem szükséges egyetlen szín különböző árnyalatait végigvinni az egész lakáson; helyiségről helyiségre haladva változhatnak a színek is. Ilyenkor azonban arra kell ügyelni, hogy mindenhol megmaradjon az összhang.
A pasztell színekkel például jó az összhatás. Azonban, ha az egyik szobában egy kellemes pasztellel, míg a másikban egy harsogó sárgával vagy egy markáns, sötét árnyalattal találkozunk, az bizony zavaró.
Egy helyiségen belül is előfordulhatnak különböző színek egy-egy falon, ilyenkor azonban jó, ha van valami, ami egységessé teszi az egészet, átvezet egyik színből a másikba. Ez lehet a padló, vagy akár a mennyezet egyöntetű színe.
+1, SZÍNVÁLASZTÁS SORRENDJE
Végül, de nem utolsó sorban egy meglepő lakberendezői tanács. Egyértelműnek tűnik, hogy a falak színskálájának kiválasztásával kezdjük a színezést. Tapasztalt lakberendezők azonban pont az ellenkezőjét tanácsolják.
Elsőként a szövetek, függöny és a szőnyeg színeit javasolják kiválasztani, és csak utoljára a falszíneket.
Sokan előbb kifestik a szobát, majd kidíszítik a berendezési tágyakkal. Pedig a helyes sorrend az, ha előbb a szöveteket és a szőnyeget választjuk ki, és csak aztán a falszínt, így teremthető meg az egységes hangulat.