Lakásvásárlás kezdőknek: a rejtett költségek
Megtaláltuk a tökéletes ingatlant, minden a lehető legtökéletesebben alakul. Csupán a további felmerülő költségek okoznak kellemetlenséget.
Készüljünk fel a legváratlanabbra
Ahogy már azt a kezdők is tudhatják, a lakásvásárlási költségek nem állnak meg az illetékek és a lakás árának befizetésénél. Az előbbi költségekkel lehet előre kalkulálni, nem okoznak meglepetést.
Nagy valószínűséggel a korábbi tulajdonosok okozzák a legnagyobb pluszköltséget. Ilyen lehet az ottfelejtett bútorok és/vagy tárgyak elszállíttatása, a megvásárlás előtt nem észrevett, de látható hibák javítása, ami után nem vehető igénybe a kellékszavatosság.
Úgy előzhetőek meg ezek a problémák, ha még a vásárlás előtt szakértő segítségét kérjük. Nem a legolcsóbb megoldás, de jobb, ha a hibák már az ingatlan megvásárlása előtt kiderülnek.
A látogatások alkalmával persze a vevőknek sem árt szemfülesnek lenni. A lakás összes el nem mozdítható tartozékát is ki kell próbálnia és meg kell vizsgálnia, ha nem akar csalódott lenni már az adásvételi szerződés aláírása után.
A komfortérzet
Ahány ház, annyi szokás – mindenkinek más az igénye, ha lakásról van szó.
Vegyünk például egy lakásvásárlót, aki rajong a számítástechnika iránt, lakása minden konnektorából kütyü lóg ki. Egy idő után kevésnek fogja tartani a lakásban rendelkezésre álló áramforrások mennyiségét, és nem lesz elég hosszabbító sem, ami bírná a terhelést. Ebben az esetben szükség lesz egy szerelőre, és persze a lakás felforgatására.
Próbáljunk tehát megfelelő lakást választani jelenlegi és később felmerülő igényeinket is figyelembe véve, hiszen úgy rengeteg költségtől és idegességtől mentjük meg magunkat.
Gondolkozzunk hosszú távon
Még a látszólag tökéletes ingatlannál sem biztos, hogy nem találunk olyan hibát, amiért később nagy összegeket kell fizetnünk.
Talán jutányosabb áron sikerült hozzáférnünk egy jó környéken elhelyezkedő, azonban kissé öregecske házhoz, viszont nem számolunk – az esetleges javítási, felújítási költségeken kívül – a magasabb biztosítási összeggel és szigetelés minőségéből adódó fűtésköltség-többlettel.
Persze minden ingatlan folyamatos pénzkiadással jár, de egy kis fejszámolás után rájöhetünk, hogy ha kicsivel több pénzt áldoztunk volna egy jobb állapotúra, a rezsivel és az egyéb költségekkel együtt rövid idő után megspórolhattunk volna a vételár-különbséget.